Prelekcja edukacyjna dla profesjonalistów

Szkolenie cukrzycaW dniu 23 maja 2016 roku, w Obornickim Biurze Pełnomocnika d.s. Uzależnień przy ulicy Parkowej 9 odbyło się prawie dwugodzinna prelekcja edukacyjna dla profesjonalistów w temacie „Cukrzyca – mity i fakty”. Na zaproszenie Fundacji Ludzie Jesieni licznie stawiło się obornickie środowisko medyczne. Wśród gości były także osoby niezwiązane z zawodem, po prostu chcące podnieść poziom swojej wiedzy. Na spotkaniu pojawił się także pan Henryk Cymerman, zastępca Burmistrza Obornik Śląskich oraz Radny Powiatu Sławomir Węgrzynowicz.

Prelegentka, pani dr n. med. Maria Dziura (na zdjęciu powyżej) od samego początku w bardzo prosty, a jednocześnie konsekwentny i fachowy sposób przybliżała zagadnienia związane z tą podstępną chorobą. Podkreślała wielokrotnie, że cukrzyca nadchodzi „w milczeniu”, nie daje objawów bólowych czy też zewnętrznych zmian, na przykład na skórze. Kiedy wchodzi w stadium zaawansowane, niejednokrotnie jej opanowanie i leczenie jest trudne. A wręcz dramatyczne, prowadzące nawet do śmierci.

Nie do przecenienia jest fakt właściwego żywienia – mówiła dr Maria Dziura. Cukrzyca nie powstaje tylko dlatego, że ktoś spożywa cukier. Sama choroba, a właściwie jej objawy są skutkiem niewłaściwej pracy trzustki, odpowiedzialnej za przetwarzanie cukru dostarczanego organizmowi wraz z krwią. Jeśli jest go za mało, pacjent ma kłopoty z koncentracją, sennością, zapada w śpiączkę hipoglikemiczną. Nierzadko chudnie, ma kłopoty z nadciśnieniem. Podobnie niekorzystny jest nadmiar cukru. Przyjmuje się że właściwym poziomem jest od 70 do 100 jednostek. W momencie wykonywania tak zwanej krzywej cukrowej, pomiar po upływie 120 minut od spożycia glukozy testowej nie powinien przekroczyć 200 jednostek.

Wczorajsze spotkanie nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie Gminy Oborniki Śląskie, firmy Organique pana Tomasza Czarskiego i firmy farmaceutycznej Sanofi Diabetes. To dzięki ich pomocy mieliśmy okazję uzyskać potężną dawkę fachowych informacji o groźnej cukrzycy. Ale to nie koniec – 24 czerwca organizujemy konferencję i wykład o  tytule: Co, gdzie, kiedy- samokontrola  i życie z cukrzycą. Tym razem będzie to spotkanie otwarte, na które zapraszamy wszystkich chętnych. Przewidujemy liczne atrakcje – prowadzenie projektu przez Pielęgniarkę Roku 2012 panią Martę Leśnik, do wylosowania liczne nagrody rzeczowe: książki beletrystyczne, kosze wiklinowe oraz… „mówiące” glukometry. Chętni na to wydarzenie proszeni są o zapisywanie się telefonicznie (512 244 567) lub poprzez stronę www. pod tym adresem dostępnym także na naszej stronie. Ilość miejsc ograniczona.

Tagi , , , , .Dodaj do zakładek Link.

O Urszula

Jestem, podobnie jak inni, pasjonatką w pomaganiu innym ludziom.

Możliwość komentowania została wyłączona.