19 maja 2016

Atena19 maja 2016 roku dla Fundacji Ludzie Jesieni był pracowitym dniem. Już o godzinie 11.00, w Obornickim Ośrodku Kultury mieliśmy wykład dla Uniwersytetu III Wieku Atena. Przy pełnej sali zebrani wysłuchali prelekcji na temat „Najnowsze zdobycze elektroniki w aspekcie bezpieczeństwa seniorów”, poprzedzonej krótką demonstracją systemu WRP. Na zdjęciu – tuż przed „wykładem”.Nie ukrywam, że obie części zostały przyjęte ciepło, choć pod koniec spotkania musiałem znacznie przyspieszyć. Rozgadałem się, mając tak uważnych i dyskutujących słuchaczy nie było to trudne.

Zaraz po tym wydarzeniu razem z panią prezes Urszulą Kielar udaliśmy się aż do… Zielonej Góry. Pojechaliśmy tam na zaproszenie pani Ewy Narkiewicz-Niedbalec, reprezentującej Lubuskie Stowarzyszenie osób z chorobą Parkinsona i ich rodzin. W czasie spotkania również sporo czasu rozmawialiśmy z panią profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego Grażyną Miłkowską i prezeską Lubuskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera, kierowniczką Domu Dziennego Pobytu „Senior Wigor” Wiolettą Baziuk.

Głównym tematem oczywiście była prezentacja WRP. Przeprowadzona pod kątem zastosowania tej technologii dla cierpiących na najbardziej chyba obecnie dokuczliwe choroby zaawansowanego wieku – Parkinsona i Alzheimera. Bardzo poruszyło nas to, że po zakończeniu oficjalnego pokazu ludzie już chcieli przystąpić do systemu, mimo iż jest on dopiero w stadium przygotowań. Pani profesor Miłkowska wręcz, i nie był to żart, powiedziała iż była pewna że wyjdzie ze spotkania z działającym urządzeniem dla swojej bliskiej. Ta rozmowa dała nam nieocenioną wiedzę. Dała nam nieocenione odczucie: WRP powinien jak najszybciej zacząć działać w zakresie przynajmniej dla osób zwanych niezbyt elegancko Parkinistami i Alzheimerowcami.

Jest to o tyle proste, iż w tych dwóch konkretnych przypadkach, oraz w przypadkach innych chorób w których przebieg utrudnia kontakt poszkodowanej osoby z otoczeniem, baza danych jest potrzebna ale… nie jest niezbędna. A to obecnie jest głównym stoperem naszego programu. Dlatego też wspólnie z panią Kielar wpadliśmy na pomysł stworzenia „gałęzi” WRP dla osób z chorobami umysłu. Opracowujemy koncepcję i w porozumieniu między innymi z zielonogórzanami będziemy starać się wprowadzić ją w życie. Stworzymy nową stronę www i będziemy Państwa informować na bieżąco.

 

Dodaj do zakładek Link.

O Urszula

Jestem, podobnie jak inni, pasjonatką w pomaganiu innym ludziom.

Możliwość komentowania została wyłączona.