FLJ organizuje cykl szkoleń o cukrzycy. Wielki projekt – czy się uda?

M_Leśnik i U_Kielar AW dniu 03. 12.2015 FLJ spotkała się z panią Martą Leśnik, mgr pielęgniarstwa. Pani Marta specjalizuje się w pielęgniarstwie diabetologicznym i zajmuje pacjentami z ZSC – zespołem stopy cukrzycowej. W 2012 roku została uhonorowana tytułem Pielęgniarka Roku 2012 i nagrodzona  Kryształowym Kolibrem.
W 2015 r. otrzymała Złotą Odznakę – Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Celem spotkania, z inicjatywy Fundacji Ludzie Jesieni było zawiązanie podwalin pod współpracę w zakresie powszechnej edukacji środowisk seniorskich w powiecie trzebnickim w zakresie profilaktyki i leczenia cukrzycy, w środowiskach głównie ludzi starszych. W długiej rozmowie przyjęliśmy wspólnie cel oraz plan działania. (Na zdjęciu od lewej – Urszula Kielar FLJ, i Marta Leśnik)

Pani Marta jest osobą, oprócz niewątpliwych zasług w swoim środowisku, bardzo skromną i otwartą. Nasz pomysł na tyle się jej spodobał, że dość szczegółowo omówiliśmy plan działań na najbliższe dnie i tygodnie, by móc na terenie powiatu trzebnickiego, przy pomocy zarówno władz samorządowych jak i środowiska medycznego rozpocząć szeroko pojętą akcję. Jej celem będzie pokazanie zainteresowanym, czym jest i czym może być cukrzyca. Jak łatwo i przede wszystkim podstępnie może zrujnować życie człowieka. Ale jednocześnie – jak mówi pani Marta – należy podkreślić że z dobrze zdiagnozowaną i leczoną cukrzycą da się żyć.

Jak sama o sobie mówi, nie ukrywając rozbawienia, jej przyjaciele w środowisku nadali jej „drugie imię” – Robaczyca. Zaskakujące? Dlaczego? Bowiem pani Leśnik jest głęboką propagatorką larwoterapii – dość niepopularnej, ale za to dającej dobre rezultaty metody oczyszczania trudnogojących się ran. Jej przygoda z diabetologią rozpoczęła się w maju 2001, gdy rozpoczęła pracę w oddziale diabetologii Miedziowego Centrum Zdrowia (MCZ S.A.) w Lubinie. Jest absolwentką Akademii Medycznej  we Wrocławiu, Wydział Nauk o Zdrowiu na kierunku pielęgniarstwo, a specjalizację z pielęgniarstwa diabetologicznego ukończyła w 2011 roku.

Co w nasze przyszłej wspólnej działalności chcemy osiągnąć? Na pewno szerzenie w obrębie powiatu wiedzy na temat istoty choroby i jej objawów (Cukrzyca typu 1; cukrzyca typu 2), zapobieganie powikłaniom cukrzycy – ostrym i przewlekły, leczenie powikłań, elementy samokontroli, warsztaty z samokontroli (obsługa glukometru; pomiar RR; waga ciała i inne), zasady  zdrowego żywienia, aktywność fizyczna. Mamy nadzieję, że w oparciu o wielką wiedzę i praktykę pani Marty Leśnik oraz o własne umiejętności Fundacja Ludzie Jesieni ma szanse wprowadzić w nasze środowisko popularyzację wiedzy o trudnej, niebezpiecznej, ale do okiełznania chorobie.

 

Tagi , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

O Urszula

Jestem, podobnie jak inni, pasjonatką w pomaganiu innym ludziom.

Możliwość komentowania została wyłączona.