Listopad najczęściej kojarzy się z okresem zadumy o naszych bliskich i znajomych, o tych którzy już odeszli. W Fundacji Ludzie Jesieni myślimy bliskich codziennie potrzebujących pomocy i wsparcia w ratowaniu zdrowia i życia. Nie dzisiaj. Nie jutro. Zawsze.
07.11.2016 r. to jedna z dat która rozpoczyna bardzo obfity w wyjazdy miesiąc. W tym dniu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego odbyło się spotkanie rozpoczynające następny etap w pracy Fundacji i Systemu Wspomagania Ratownictwa Pacjenta WRP®. Pod życzliwym okiem i przy wsparciu Dyrektor Restrukturyzacji i Ochrony Zdrowia pani Zofii Przygody, zwołano pierwsze robocze spotkanie przygotowane pod kątem zebrania partnerów i przystąpienia do złożenia wniosków w takich programach transgranicznych jak Interreg V-A Republika Czeska – Polska i Program Interrreg V-A Polska – Saksonia. Miałyby w nim brać udział m.in. jednostki ratownictwa medycznego po obydwu stronach granic, szpitale, jednostki samorządowe i nasza Fundacja. Prowadził spotkanie dr Antoni Zwiefka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, osoba z dużym doświadczeniem w prowadzeniu projektów unijnych, a zaproszeni goście uczestniczący w spotkaniu to: dyr. Arkadiusz Kawka – Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze, dyr. Joanna Chromiec – Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej w Stroniu Śląskim, a także przedstawiciel Firmy Commarch pani Donata Wrona-Wolszczak.
08.11.2016 r. to data, która zaowocowała następnym bardzo ważnym spotkaniem w Warszawie. Spóźnione pendolino nie popsuło bardzo merytorycznego i ciekawego meetingu z Prezesem Zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy panem dr. Wojciechem Kuzmierkiewiczem i jego zespołem. Zainteresowanie tak poważnej instytucji w Polsce naszym projektem WRP utwierdziło nas w przekonaniu, iż idziemy w dobrym kierunku.
17.11.2016 r. to trzeci już etap warsztatów realizowanych tym razem w Żmigrodzkim Domu Kultury przez Fundację Ludzi Jesieni, mający na celu pilotaż Systemu Wspomagania Ratunkowego Pacjenta WRP, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Firmę Organique. Frekwencja i zainteresowanie przybyłych gości przestaje być dla nas zaskoczeniem, a chęć uczestników warsztatów przystąpienia do systemu tu i teraz upewnia nas, że system jest potrzebny i warto go wdrażać.
Dzień 18.11.2016 r. zostawił w naszych sercach ogromne wzruszenie, szacunek i pokorę do osób uczestniczących i występujących na Konferencji Naukowej pt. „ Znaczenie Integracji Sensorycznej w Zaburzeniach Rozwoju Człowieka”. Na zaproszenie dr. Józefa Patkiewicza nie tylko uczestniczyliśmy w konferencji, ale także byliśmy prelegentami. Występ Zespołu ”Ku Dobremu” był po prostu doskonały w swej formie i treści. Po naszej prezentacji znowu nie byliśmy zaskoczeni – system WRP jest potrzebny na już! To miłe usłyszeć od tak ważnych i doświadczonych osób te słowa. Na zdjęciu – bieżący projekt, już w drodze do Polski.
Dokładnie tego samego dnia Zarząd Fundacji podjął uchwałę związaną z utworzeniem Zespołu Eksperckiego, składającego się ze specjalistów różnych dziedzin nauki szczególnie związanych z medycyną i ratownictwem medycznym, który zaopiniuje działający w trybie demo i pilotażowany na Dolnym Śląsku Systemu WRP.
23.11.2016 r. w Zgorzelcu Fundacja uczestniczyła w konferencji transgranicznej programu Interreg V-A Polska-Saksonia, na której mogliśmy się min. dowiedzieć jak program funkcjonuje i jakie są stawiane wymogi aby do niego przestąpić. Z tego co usłyszeliśmy, System Wspomagania Ratunkowego Pacjenta wpisuje się w całości w program i poważnie podchodzimy do złożenia naszych aplikacji.
24.11.2016 r. to owocny dzień szkolenia w Wałbrzychu związanego ze składaniem aplikacji do programu transgranicznego Interreg V-A Republika Czeska- Polska. Szkoleniowcy cierpliwie odpowiadali na zadawane pytania rozumiejąc wagę naszych planów, dokładnie zagłębiając się w wytyczne projektu. WRP to projekt do Osi Pierwszej czy Czwartej? Jeszcze nie zdecydowaliśmy.
28.11.2016 r. w Krzyżowej odbyły się V Dolnośląskie Targi organizacji Pozarządowych 2016, w których nie mogło zabraknąć naszej Fundacji i Systemu WRP. Dziesiątki uczestników z ogromnym zaciekaniem oglądały i „dotykały” nasz projekt. Cieszymy się, że organizacje nie tylko działają, ale także spotykają się i wymieniają dobrymi praktykami i doświadczeniem. Czekamy już z niecierpliwością na następne targi w ‘2017.
29.11.2016 r. nasza Fundacja została zaproszona przez dr. Antoniego Zwiefkę na kolejną prezentację systemu WRP na warsztatach Innowacji TITAN – Sieć na rzecz technologii, innowacji i przemian w procesie starzenia we Wrocławiu. Zainteresowanie projektem i osobiste – tuż po prezentacji – wsparcie Wicedyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Roberta Adacha uświadomiło nam, że istnieje realna szansa wyjść w krótkim czasie z fazy pilotażowej do fazy wdrażania. Osiągnąć coś, na co czekaliśmy wiele miesięcy.
30.11.2016 r. to ostatni dzień pracowitego listopada i wyjazd do Jeleniej Góry, gdzie czekał na nas dyrektor Pogotowia Ratunkowego pan Arkadiusz Kawka i pan Bartosz Gomada, którzy zawieźli nas z listami intencyjnymi do partnerów czeskich: dyrektorów Pogotowia Ratunkowego w Hradec Kralovem i Libercu. Wizyta nie tylko zaowocowała pozytywnymi opiniami na temat WRP, ale także chęcią przystąpienia tych jednostek do naszego wspólnego projektu V-A Republika Czeska – Polska, do którego propozycje projektowe trzeba złożyć najpóźniej 30.12.2016 r.
Tak oto listopad stał się jednym z najbardziej pracowitych miesięcy w historii Fundacji Ludzi Jesieni. Piszę o tym nie bez kozery – pracuję bowiem, jako prezeska jednej z bardziej obecnie rozpoznawalnych organizacji pozarządowych na Dolnym Śląsku, nad podsumowaniem rocznym. Może w bardziej zwięzłej formie. Ale Państwo, jako nasi Czytelnicy zasługujecie na to, by wiedzieć o działaniach Fundacji jak najwięcej. To także nasza misja.
Urszula Kielar, Prezes FLJ