Spotkanie z seniorami

Szkolenie 2Od jakiegoś czasu Fundacja Ludzie Jesieni zapraszała Państwa na spotkanie, skierowane głównie do seniorów naszej gminy. Pierwszym tematem miała być, prowadzona przez reprezentantów Powiatowej Komendy Policji w Trzebnicy: – zastępcę komendanta policji w Trzebnicy    kom. Sławomira Gajewskiego, komendanta policji Oborniki Śląskie  podinsp. Krzysztofa Talarczyka i rzecznika prasowego komendy policji w Trzebnicy st.  asp. Piotra Dwojaka debata o metodzie „na wnuczka”. Metodzie, którą przestępcy posługują się w różnych wersjach by wyłudzić od osób pokolenia 60+ pieniądze. Drugą część spotkania wypełniła prelekcja Fundacji Ludzie Jesieni – Senior w świecie cyfrowym – czy internet mnie przeraża. Spotkanie zorganizowane w Biurze Pełnomocnika Burmistrza ds. Uzależnień przy ulicy Parkowej 9 przebiegło w bardzo serdecznej i pełnej humoru atmosferze.

W pierwszej części pan Piotr Dwojak pokazał nam metody, które stosują przestępcy chcący wyłudzić od nas pieniądze. Powiedział: Kochani, jeśli oczekujecie że kontaktujecie się z brudnym, śmierdzącym menelem, to zawiedziecie się. Zawsze, ale to zawsze będzie to osoba ubrana co najmniej bardzo dobrze, o nienagannym wizerunku. To proste – ma wzbudzić zaufanie. W dalszej części debaty dowiedzieliśmy się szczegółów przestępczych ataków. Na przykład metody na wnuczka – czyli telefonu zaczynającego się słowami: – Cześć babciu, to ja, wnuczek. Banał? Tak, bo z automatu pytamy – Jaki wnuczek? I odpowiedź jest jedna – No babciu – zgadnij! Pierwsze imię podane w tej konwersacji daje przestępcy drogę do dalszej rozmowy. Ponadpółgodzinna debata była niesłychanie ciekawa. Muszę powiedzieć, że miałem przekonanie iż wiem o oszustach wszystko. Myliłem się. Brawo policja!

Szkolenie 1W drugiej części spotkania, na którym gościliśmy między innymi przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku Atena, Polskiego Związku Niewidomych koło Trzebnica i Klubu Seniora Dziarskie Bractwo z Jar, ale także osoby młode, zainteresowane bezpieczeństwem swoich bliskich, w czasie nieco ponad godziny przybliżałem uczestnikom szkolenia tematy współcześnie uważane przez sporą część seniorów za tabu. Mówiłem zarówno o tym, czym jest komputer, poczta e-majlowa, jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych, jak obsługiwać bankomaty i terminale płatnicze w sklepach, a także czy warto jest mieś konto w banku internetowym. Również podzieliłem się swoją wiedzą w zakresie archiwizowania na komputerach fotografii. Kilka dowcipów związanych z prezentacją na dużym ekranie rozbawiło naszych gości.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Seniorzy zadali bardzo dużo celnych pytań – nieraz zaskakujących. Czas umilały ufundowane przez obornicką cukiernię Beza i Gminną Spółdzielnię Samopomoc Chłopska z Obornik Śląskich wyśmienite słodycze. Dodam jeszcze, że salę w Biurze Pełnomocnika ds. Uzależnień w Obornikach Śląskich udostępniono nam dzięki uprzejmości burmistrza gminy Arkadiusza Poprawy – serdecznie dziękujemy.  Była to pierwsza tego typu prelekcja przeprowadzona przez Fundację Ludzie Jesieni. Jesteśmy pewni, że to dopiero początek.

Urszula Kielar, Jerzy Piotrowicz.

Tagi , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

O Urszula

Jestem, podobnie jak inni, pasjonatką w pomaganiu innym ludziom.

Możliwość komentowania została wyłączona.